Kantor walutowy internetowy nie jest już zupełną nowością na polskim rynku, ale wciąż wiele osób preferuje korzystanie z usług tradycyjnych kantorów stacjonarnych. Warto jednak zapoznać się z ofertą e-kantorów i przekonać się na własnej skórze czy warto zdecydować się na wymianę waluty online. Są oczywiście zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania.

Rachunki walutowe

Zazwyczaj klienci kantorów internetowych posiadają rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR) w złotówkach. Takie konto jest niezbędne do korzystania z e-kantorów czy platform wymiany walut. Oprócz tego kantor walutowy internetowy wymaga jeszcze posiadania co najmniej jednego rachunku prowadzonego w innej walucie. Warto pamiętać także, że banki automatycznie przeliczają wpłaconą walutę na jednostkę w jakiej prowadzone jest dane konto. Taka wymiana niestety najczęściej odbywa się po kursie korzystnym dla banku.

Klienci, którzy chcą sprzedać bądź kupić kilka walut muszą otworzyć kilka rachunków walutowych. Automatyczne przewalutowanie dotyczy bowiem również dwóch walut obcych. Rachunek walutowy można założyć w zasadzie w każdym banku, ale warunki ich prowadzenia są bardzo zróżnicowane.

E-kantor czy platforma wymiany walut?

Nie każdy serwis prowadzący w sieci wymianę walut to kantor walutowy internetowy. W sieci działa bowiem również kilka platform wymiany walut między użytkownikami. Nie zarabiają one jak klasyczne kantory na spreadzie – różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Są one jedynie pośrednikami w transakcjach wykonywanych przez użytkowników. Pobierają natomiast prowizję w wysokości średnio 0,2%.

Wysokość kursu i co jeszcze?

Zazwyczaj osoby szukające internetowego kantoru największą uwagę zwracają na kursy. Jest to ważne kryterium, ale nie należy ograniczać się tylko do niego. Istotną kwestią jest to w jakim banku ma swoje konto dany kantor. Jeśli w tym samym co klient – wymiana waluty może zostać dokonana w zaledwie kilka minut. W innej sytuacji nieraz trzeba będzie poczekać nawet 48 godzin, w zależności od sposobu funkcjonowania określonego systemu bankowego. Ponadto niektóre banki naliczają sobie za takie przelewy dodatkowe opłaty w wysokości kilku złotych.

Zazwyczaj większe kantory i platformy wymiany walut posiadają swoje konta w kilku lub kilkunastu większych bankach. W takiej sytuacji większość klientów może liczyć więc na darmowe przelewy walutowe oraz bardzo szybką realizację zleconej transakcji.  Ponadto należy sprawdzić również jaka była wysokość kapitału zakładowego danej spółki. Im była ona większa, tym większa jest wiarygodność danego kantoru internetowego. Nie bez znaczenia jest też opinia dotychczasowych klientów, warto więc poszukać takich  informacji na forach i portalach społecznościowych.

Kategorie: Aktualności