W chwili obecnej w Polsce funkcjonuje około 50 różnych e-kantorów i społecznościowych platform wymiany walut. Dzięki temu kursy są utrzymywane na dość atrakcyjnym dla klientów poziomie. Szeroka oferta może jednak sprawiać także trudność osobom, które po raz pierwszy decydują się na kantor walutowy działający przez Internet. Na co powinny zwrócić uwagę?

Nie tylko spread

Większość osób zwraca przede wszystkim uwagę na proponowane przez różne kantory kursy. Takie kryterium zastosowane jest zresztą również we wszystkich porównywarkach. Warto jednak pamiętać, że warunki cenowe nie są jedynym czynnikiem wpływającym na popularność danego e-kantoru. Liczy się poza tym m.in. szybkość przeprowadzania zleconych transakcji. Wybierając więc kantor walutowy należy zasięgnąć także informacji o:

  • wiarygodności kantoru oraz jego doświadczeniu na rynku (wysokość kapitału zakładowego, forma prawna przedsiębiorstwa),
  • kompletności i rzetelności danych znajdujących się na stronie www
  • czasie wymiany walut (razem z wypłatą środków)
  • poziomie zabezpieczeń podczas przelewów (powinien być najwyższy)
  • polityce kantoru odnośnie danych osobowych klientów
  • kosztach zwrotnego przelewu waluty na konto klienta.

Duże koszty przelewu

W wielu placówkach bankowych krajowy przelew walutowy jest traktowany jako usługa dodatkowa, wykraczająca poza standardową ofertę. Liczą więc sobie opłatę za takie przelewy. W wielu przypadkach koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Natomiast walutowe przelewy wewnętrzne w obrębie jednego banku są zupełnie bezpłatne, i co najważniejsze – szybkie. Warto na to zwrócić uwagę wybierając kantor walutowy. Wiodące e-kantory posiadają konta w kilkunastu najpopularniejszych w Polsce bankach. Pozwala to klientom na szybką wypłatę środków oraz chroni ich przed wysokimi opłatami za przelewy walutowe zewnętrzne. Mniejsze kantory mogą natomiast posiadać konto tylko w jednym banku. Taka opłata może skutecznie zredukować oszczędności powstałe podczas zakupu waluty po atrakcyjnym kursie. W przypadku osób, które wymieniają niewielkie kwoty pieniędzy, bilans może wówczas wyjść nawet na  minus.

Opinie dotychczasowych klientów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów kantoru, które można znaleźć w Internecie. Można posłużyć się m.in. serwisami gromadzącymi znaczną liczbę wypowiedzi oraz oceny (1-5). Wiele informacji można znaleźć także na różnego rodzaju forach tematycznych oraz oczywiście na portalach społecznościowych. Nikt nie jest tak dobrze poinformowany na temat funkcjonowania danego e-kantoru jak jego byli lub obecni klienci. Można od nich dowiedzieć się o zaletach i wadach danego serwisu w praktyce, a nie tylko w teorii.

Kategorie: Aktualności