Kantor internetowy jest coraz częściej wybierany przez osoby chcące dokonać wymiany waluty. Na takie rozwiązanie decydują się drobni przedsiębiorcy, posiadacze kredytów czy turyści. Jakie są zalety e-kantorów? Czy warto z nich korzystać ? Przede wszystkim są proste w obsłudze. Do wyboru są zwykle 3 modele transakcji: z rachunku bankowego, wymiana społecznościowa i portfel walutowy.

Wymiana z rachunku bankowego

Klienci najczęściej decydują się na wymianę z rachunku bankowego. Przesyłają przelew do wybranego kantoru i otrzymują przelew zwrotny w formie wybranej waluty na swoje konto. Wystarczy więc posiadać dwa konta – złotówkowe i walutowe. Konto walutowe jest otwierane jednak tylko dla jednego rodzaju waluty. Można je zazwyczaj otworzyć zupełnie za darmo przez Internet. Później należy znaleźć odpowiedni kantor internetowy i zarejestrować się na nim podając numery obu rachunków. Po określeniu kwoty wymiany oraz rodzaju waluty system generuje dane do przelewu. Po jego dokonaniu trzeba jeszcze potwierdzić w e-kantorze jego wykonanie. Szybkość przelewu zwrotnego zależy od tego jaką opcję wybrano i w jakim banku dokonano przelewu.

W momencie zaksięgowania wpłaty należy zatwierdzić transakcję po aktualnym kursie lub poczekać na bardziej korzystny. W ciągu 15 minut kantor realizuje wymianę i odsyła środki na konto klienta. Jeśli zostanie jakaś reszta jest ona automatycznie odsyłana.

Wymiana społecznościowa

W takiej sytuacji to osoby indywidualne i firmy określają po jakim kursie chcą sprzedać i kupić waluty. Dopiero potem kantor internetowy dobiera do transakcji dane osoby i ją finalizuje. System działa automatycznie i natychmiast znajduje osoby według złożonych przez nie zleceń. Aby złożyć zlecenie wymiany trzeba zagwarantować  środki na jej realizację. W tym celu należy przesłać pieniądze na konto bankowe serwisu, czyli do tzw. portfela. Podczas składania zlecenia konieczne jest określenie waluty i kwoty, która ma zostać sprzedana lub kupiona oraz oczekiwanego kursu wymiany. Wypłata pieniędzy z portfela jest możliwa dopiero po złożeniu zlecenia wypłaty.

Czy warto korzystać z e-kantorów?

Kantory działające w sieci zwykle nie pobierają żadnych dodatkowych opłat i prowizji za rejestrację w serwisie czy utrzymanie konta. Źródłem ich dochodów są jedynie różnice kupna i sprzedaży (tzw. spread) bądź marże.  Wymiana następuje szybko, w dogodnym terminie, bez wychodzenia z domu i w w wielu przypadkach taniej niż w tradycyjnym kantorze (nawet o kilka %).

Czasem trzeba jedynie, w celu weryfikacji danych osobowych, podesłać do e-kantoru dodatkowe dokumenty np. skan dowodu osobistego czy dokumentów rejestracyjnych firmy. Poza tym nie wszystkie kantory oferują wymianę wszystkich walut.

 

Kategorie: Aktualności